A Japn harcmvszetben tbb kifejezs ltezik az angol "Japanese martial arts" vagy a magyar "Japn harcmvszet" kifejezsre. A budo "harcmdot" jelent, bujutsu, amelynek nincs konkrt jelentse, s a bugei, amely harcmvszetet jelent. A budo egy modern kifejezs, amely az letmdot is jelli. 
Az Aikido (a lelki bke mdja) egy nvdelmi rendszer, amellyel klnbz technikk segtsgvel az ellensg erejt kihasznlva visszatmadhatunk. Br az aikido nem pp arra volt "teremtve", hogy lni lehessen vele, mint a karatval, sok mozdulat hallos is lehet. Ez a mfaj az elme teljes nyugalmnak az elrst hangslyozza. Ahogy a tbbi Japn harcban is, a figyelmessg s a tisztelet az Aikidonak is rszes tagja. A mfaj alapja a XIV. szzadig vezethet vissza, s a XX. szzadban vlt ismertebb a modernebb vltozatban, hla Morei Ueshiba-nak. Az Aikidoban nincs durva mozdulat - ahogy Ueshiba mondta, ez a stlus annyira a vdekezsre koncentrl, hogy a versengs szinte lehetetlen a rsztvevk kztt. 1969-ben Morei Ueshiba meghalt, a msodik generci "doshu" vezetje a fia, Kissomaru Ueshiba lett. 1997 ta a mai napig a harmadik doshu vezetje Moriteru Ueshiba. A Karate-Do (az res kz mdja) egy olyan mfaj, mely kpviseli a fegyvereket figyelmen kvl hagyva rugssal, tssel, vdekezssel harcolnak. A lnyeg a koncentrlson van. Az tst szinte brmilyen testrszre s brmilyen testrsszel lehet mrni. A tglk, deszkk segtsgvel erstik az tseiket. Az idzts, a taktikk ugyanolyan fontosak, mint a fizikai er. A karate sportban s a boxban (kumite) egyarnt fontos az edzseknl, hogy az tsek s a rugsok kb egy hvelykre meg legyenek lltva az ellenfl testrsztl. A meccsek ltalban hrom percet tartanak. Ez a mfaj az Orientben fejldtt ki az vszzadok sorn, s a XVII. szzadban Okinawban rendszereztk, valsznleg azok az emberek, akiknek tilos volt fegyverekkel mszklniuk. A karate, ahogyan ms harcmvszeti gazatok is, az elmt ugyangy felhasznlja, mint a fizikai ert. Vannak kosztmk, rangok (az v szne alapjn lehet eldnteni, kinek milyen rangja van).
A Judo (knaiul: nemes md) egy fegyvertelen csata. A sport szablyai nagyon sszetettek. Egyes technikk arra jk, hogy az ellenfl erejt sajt "clokra" felhasznlni, s elnyt kovcsolni belle. A figyelmessget itt is djazzk, kln szertarts van edzsek alatt, hogy javtsk a hozzllst s az nbizalmat. ltalban az ltzk b felsbl s nadrgbl ll. Fehr veket az joncok hordanak, a haladk pedig klnbz szneket hordhatnak, attl fggen, hogy milyen szinten vannak. Kano Jigoro (1860-1938) sok informcit sszegyjttt a rgi jujitsu iskolkbl, s 1882-ben megalaptotta az els judo iskolt, a Kudokant. Az olimpiba a judo elszr 1964-ben vehetett rszt mint sport, s 1972-tl tartjk rendszeresen. A ni "vltozat" 1980-ban kezddtt.
A jujutsu sosem tartozott a harcmvszetek kz. Eredetileg egy kifejezs a finom technikkra. Ez egszen addig volt gy, amg elrt Amerikba, s ott vlt a Jujutsu egy harc nevv "Brazil Jujitsu". |