Japán a 19.ik század vége fele vezette be az egyenruhák használatát. Manapság az egyenruhák (seifuku) már megszokottá váltak. Tudjuk ugye, hogy rengeteg változat létezik szerte az országban. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy minden korosztálynak más (kisgimi, gimi...) A legtöbb általános iskolában nem kötelező az egyenruha viselete. Ahol mégis az, a fiúk fehér pólót és rövidnadrágot viselnek. Az osztályképek alkalmára elegánsabban öltöznek, mint normális napokon. A lányok szintén fehér pólót és szürkés szoknyát viselhetnek, néha a matrózruha is szóba jön. Szokás szines sapkákat viselni, hogy elkerüljék a közlekedési baleseteket. A kisgimis és a gimis egyenruha fiú változatainak katonás kinézetük van, m íg a lányoknál a matrózruhák a legnépszerűbbek. Az eredetük a Meiji korszak seregeinek egyenruhájából származik. Sok iskola áttért a nyugaton használatos ruhastílusokra. A tipustól függetlenül minden iskola az évszakok (na meg a tantárgy) szerint változtatják az egyenruhákat: nyári, téli, sport. Az iskola nevelési szintjétől függően a tanulóknak lehet különböző tipusú egyenruhájuk az iskola alatt. Egyes diákok saját stilusukkal kiegészítik, helytelenül viselik a ruhákat. egyszerű példák: a lányok lerövidítik a szoknyájukat, a fiúk kigombolva hagyják a pólójukat. Mivel egyes iskoláknak nincs külön női és férfi öltözőjük, a diákok az osztályukban kell átöltözzenek. Eredmény: könnyen megeshet, hogy a sport cuccokat az egyenruhák alatt viseljék. Egyes iskolák szabályozzák a hajfrizurát, a cipők és a táskák stílusát, de általában ezek csak az ünnepekre vonatkoznak.
Gakuran avagy tsume-eri: A kisgimisek és a gimisek egyenruháját takarja ez a két szó. A szín általában fekete, de egyes iskolákban sötétkék is lehet. A felsőrészen gombok vannak nyaktól derékig, amelyek az adott iskola jelvényét viselik. A nadrágok szűkek, sötét övet hordanak vele. A mangákban és az animékben a gakuran keményfiú szereplők teljesen másképp öltöznek, mint ahogy kéne, például rövidebb felsőben vagy megkülönböztető színben virítanak. Az egyenruha fentről számolt második gombját a fiúk a lányoknak adják, ez egy afféle vallomás. Ez van a legközelebb a szívhez, tehát ez tartalmazza az illető fiú összes érzését, amely összegyűlt az év alatt. (a Proposal Daisakusen-be van egy rész, ami erről szól) Hagyományosan a gakuranhoz hozzátartozik egy fekete sapka, ami mostanában elég népszerűtlen. Jotaro Kujo a Jojo's Bizarre Adventure c. mangából hord egy színes példányt, a lázadást szimbolizálva. A Gakuran szó a gaku (tanulás, vagy tanuló) és a ran szóból áll össze, "nyugati tanulót" jelent. Ilyen stílusú egyenruhát 1949 elején hordtak Észak-Kóreában a gyerekek.
Matrózruha Ez egy megszokott női egyenruha. 1921-ben vezette be egyenruha használatára a Fukuoka Jo Gakuin Egyetem igazgatója, Elizabeth Lee. A British Royal Navy által használt egyenruha alapján készültek el a tervek. Ahogy a gakuran stílusú egyenruhákat is, ezt a változatot is a katonai öltözékekre alapozták. Az egyenruha általában egy blúzból, amelyhez matróz típusú gallért illesztettek, és egy rakott szoknyából áll. Különböző évszakokban különböző változatokat viselnek, van nyári és téli. Egy szalagot erősíthetnek a blúz elejére. Természetesen ennek az anyagnak több változata van. Leggyakoribb színek: sötétkék, szürke, világos zöld és fekete. Az egyenruha "szett" néha cipőt és zoknit is tartalmaz. A zoknik általában fehérek, a cipők barnák. Bár a bő zoknik nem tartoznak hivatalosan az öltözékhez, a lányok szivesen viselik őket.
Az iskolák jelentős része az egyenruhájukról ismerhetők fel, bár ezeket a diákok gyakran a saját izlésük szerint átalakítják, hiszen az egyediség a lényeg. A szoknya rövidítése esetleg hosszabbítása, a szalag eltüntetése, jelképek viselete bőven belefér. Mivel ezek az egyenruhák nagyon népszerűek, egész sok pénzt tudnak szerezni feketén, hogyha használtakat adnak el - bár ezt a törvény tiltja. A matrózruhák, a többi egyenruhastílusok mellett fontos szerepet játszanak a világ fangörljei körében. Az egyenruhákkal nem csak az iskolákban találkozhatunk, az anime és manga sorozatokban gyakran láthatjuk őket. Nagyon gyakori, hogy egy bizonyos anime vagy manga karaktereinek nagy száma egyenruhát hord.
|