Gondolom arra már rájöttetek animékből, mangákból, drámákból, esetleg filmekből, hogy a Japán iskolarendszernek elég szigorú szigorú szabályzata van. Az itthon normálisnak tűnő baklövéseket arrafele elég komolyan veszik és büntetik. Maga a felosztás is különbözik a miénktől, de erről majd később. Az iskolák általában közösek, kábé 5% privát a Junior High alatt. Addig a nem privát tanulók a lakásukhoz legközelebb eső iskolákban tanulnak. Viszont a senior iskolák (ahová nagyobb diákok járnak) már versenyeznek a tanulókért. Minél több előkelő, jó gyerek, annál jobb. Emellett a diákok közt is versengés alakult ki: ki jut be a jó iskolákba. Ezeknek az iskoláknak körülbelül negyede magán.
Az iskolarendszer általános fejlődését és a Japán nemzet általános életét összeadva a világ egyik legerősebb rendszerét kaphatjuk. Egyesek azt mondják, hogy az erős sressz különböző pszihológiai problémákat okoz egyes tanulóknak. Sok Japán fogyókúrázik, sajnos ez a gyerek munkaerejének csökkenésével jár. Ezzel szemben sok elhízott gyermek is. Ez a jelenség más fejlett országokban is ott van. Egy ideig a tanulók élete attól fügött, hogy milyen eredményt értek el az egyetemi felvételin. Egy jó egyetemre a bejutás egy jólfizetett munkához vezethetett Japán nagy cégeinél. De ez nem nagyon vált be, a versengés nőtt az iskolák között, a nyomás egyre nagyobb volt. Jelenleg egy ember élete általában tizenkét vagy tizenöt évesen lesz eldöntve, aszerint, hogy milyen középiskolába jut be.
Óvoda (Yochien) Bár ez választható tanulmány, 2000-ben az új ovisok száma 63 %-al meghaladta az általános iskolások vagy a középiskolások bejutási számát. Ez bizonyítja, hogy a Japán kisgyerekeknek több mint a fele hamarabb kezdi a tanulást, mint amit a kormány előír. Az óvodák számát növellni akarják, hogy a szülők tudjanak menni dolgozni, ha akarnak, ne kelljen otthon ülniük a gyerekekkel. Az egyre korábban kezdődő tanulmány "trendje" egyre nagyobb sikereket ér el.
Általános iskola (Shogakku) Mint említettem az elején, az iskola másképpen van felosztva, mint nálunk. A diákok hat évig járnak általános iskolába, hat éves koruktól 12-ig. A legtöbb diák csak ilyenkor kezd tanulni, de egyre többen vannak, akik óvodába is jártak. Az egyenruhák Japán iskoláival együtt járnak, szóval, ha látsz kisgyerekeket sárga baseball sapkával, ernyővel sétálgatni a szigetország utcáin, tudd, hogy ők általános iskolások.
Középiskola (Chugakkou) Tizenkét éves kortól tizenötig terjedő "részleg", ami nagyon fontos a gyerekek életében. Az itteni eredmények elősegítik a jó főközépsuliba és jó egyetemre a bejutást. Ezekben az években a diákok későig ülnek a suliban, különböző klubokban tevékenykednek.
Senior középiskola (Koukou, koutougakkou) A nyomás tetőpontja, amikor a 15 és 18 év közötti diákoknak felvételizniük kell egy középiskolába. Ahhoz, hogy egy helyet kapj egy jó egyetemen, a diák a megfelelő középsuliba kell menjen, és a felvételi könnyen befolyásolhatja a diákok jövőjét. Ahogy a magániskolák száma egyre nő, a szülők egyre többet kell fizessenek a tanulásért. A feszültség nagyon nagy, a jó sulikba való bejutást befolyásolja az általános iskola, ahova az illető járt. Bár ez sem kötelező Japánban, a gyerekek több mint 90 %-a próbál bejutni valamelyik középiskolába.
"Rész-munkaidős" Senior középiskola Egyes esetekben, amikor a tanuló legtöbb idejét munkával tölti, feliratkozhat egy ilyen iskolába. Ezek az órák este folynak, és az általános három év helyet négyet tartanak, hogy nyugodtan be tudják fejezni a tanulmányaikat. Az órák általában 9ig vagy kicsit tovább tartanak, a diákoknak alig marad szabadidejük. A rendes senior középiskolai fiatalokkal ellentétben ezek a diákok többet tanulnak, figyelmesebbek az órákon, és érettebbek - szükségük is van rá. Bár az is egy ok, ők ezt maguktól csinálják, a nappali tagozatnál viszont megesik, hogy a szüleik küldik, tehát nem szivesen járnak.
Juku A nyomás, amely a diákokra nehezedik, hogy jó iskolákba jussanak be (sokszor már 10 év alatt), hogy a suli nem ér véget, amikor a csengő megszólal. A zongora vagy hegedű órák, kosárlabda vagy fotball, kendo vagy judo, matek vagy művészet, és egy csomó választható klub tevékenységei várnak a gyerekekre. A Juku extra órákból áll, melyek arra szolgálnak, hogy a jó tanulókat tovább hajtsák, vagy segítsenek a rosszabbaknak. Amíg a világ elismeri a legerősebb iskolarendszereként, Japánban megkérdőjelezik, hogy megéri-e a diákokat már olyan kicsi korukban kitenni ekkora stressznek.
Tanárok A Japán tanároknak vagy haladó, vagy első- másod-osztályú tanári végzettsége. A tanárokat bátorítják, hogy tovább fejlesszék magukat egy "edzés" alatt. Amikor elég magas szintre jutnak, feljebb léphetnek a ranglétrán. Azok a tanárok, akiknek bachelor szintjük van, tovább léphetnek a másodosztályúra, akinek Mesterije van, az első osztályú lesz, stb. Miután megkapták a tanítási igazolványt, az utolsó "próbatétel" az, hogy átmenjen egy vizsgán, melyet előkészítettek neki. Amint átment ezen a vizsgán, már kezdheti a tanítást. De ez az igazolvány csak egy évig érvényes, és ha nem tudnak elhelyezkedni egy állásban, újra le kell tegyék a vizsgát.
________________________________________ Kapcsolódó cikkek: Egyenruhák (hamarosan) Forrás: KATT |