Japn kultrja sokat fejldtt az vek sorn, az orszg eredeti Jomon kultrtl kezdve a kevert mvszetig, amely magba foglalja zsia, Eurpa s szak-Amerika befolysait. A kontinensrl rkez bevndorlkat ers kinai felfogs s kultra kvette. Ezutn a Japn lakk egy hossz elszigetelst kellett kibirjanak a Tokugawa shogunate elnyomsa alatt, egszen a "The Black Ships" s a Meiji korszak rkezsig.

A japn nyelv mindig fontos szerepet kapott a kultrban. Hrom fle rsmdot klnbztethetnk meg: hiragana, katakana, kanji (ezekrl majd bvebben a "Nyelv" modulban). A latin bc, a romanji is gyakran hasznlatos a modern Japnban (leginkbb cgek, reklmok hasznljk fel ket).

A fests hossz ideig nagyon fontos szerepet tlttt be a szigetorszgban - a lakk gy tudtk a legjobban kifejezni rzseiket. Az rshoz szksges ecsetet hasznltk fel, termszetesnek jtt, hogy mvszkellkknt is felhasznljk. A hagyomnyos technikkat ma is hasznljk, ugyangy, mint az jakat. Ebben a mfajban is rengeteg korszakot klnbztethetnk meg. Pldk: Nara korszak, Heian s Kamakura, Muromachi, Azuchi-Momoya, Edo (ezekrl olvashattok majd bvebben is a "Korszakok a kpzmvszetben" modulban).
Az ecset segtsgvel szprst is gyakoroltak, s bizony ezt is a mvszetek kz soroljuk. Ez a stlus gyakran tl ezoterikus a nyugati kznsgnek, ezrt a killtsok csak bizonyos hatrok kztt mkdhetnek. m Keleten az zsiai orszgban ez az rsmd a hagyomny egy rsze. Ez a mvszet nagyon kompliklt s nehz, tbb okbl is. Kanjikat rajzolni nagyon nehz, elg egyetlen vonalat flrehzni vagy kihagyni, a jelents mris megvltozott. Nem elg a helyesrsra koncentrlni, mg a kivnt hatst is el kell rni - amihez, valljuk be, nha rengeteg prblkozs szksges.

A hagyomnyos szobrszat a buddhizmus alakjaira specializldott, mint pl. Tathagata, Bodhisattva s Myo-o. Japn legidsebb szobra fbl kszlt, a Zenko-ji templomban tallhat. A Nara korszakban a buddhista szobrokat a kormny kszttette, hogy erstsk a tekintlyket. A hagyomny szerint a fa volt a f alapanyag. A szobrokat gyakran belakkoztk, bearanyoztk, vilgosra festettk.
Japnban ngy hagyomnyos sznhz ltezik. Ezek:
Noh
Eredet: Sarugaku egyeslet, zenvel s tnccal
Jellegzetessgek: maszkok, kosztmk. A program vltakozik a kyogenvel, eredetileg t, jelenleg hrom csoportokban.
Kyogen
Eredet: VIII. szzadig vezethet vissza, egy szrakoztatsi md, melyet Knbl vettek t.
Jellegzetessgek: maszkokat ritkn hasznlnak. Mgha az eladsok hasonltanak is a Noh-ra, nem ugyanazok.
Kabuki
Eredet: Edo korszak elejn jelent meg.
Jellegzetessgek: Az 1629-es kormny kimondta, hogy nk nem szerepelhetnek tbbet, ezrt az k karaktereiket s frfiak kellet jtszodjk. Hiba prbltk visszahozni a nket a sznpadra, nem volt megengedve.
Bunraku
Eredet: Ugyanabban a korszakban jelent meg, mint a kabuki, de igazbl sokkal messzebb vezethet vissza, a Heian korszakba.
Jellegzetessgek: 1914-ben megjelent Takarazuka Revue, egy cg, amely kizrlag nket alkalmazott forgatknyvrsra.
Az ptszet trtnete ugyanolyan hossz, mint a tbbi mvszet. Eredetileg a knaiak befolysa nagyon kihatott r, mint sok ms dologra. Hagyomnyos arhitektrra jellemz dolgokat lthattok templomokon, Shinto szentlyeken, kastlyokon. Egyes modern ptszek, mint Yoshio Taniguchi s Tadao Ando, arrl ismertek, hogy japn hagyomnyos elemeit a nyugatiakkal egybeolvasztottk.

Mint minden ms npnek, a Japnoknak is van hagyomnyos ltzkk, ez a kimon. Ma hossz, bokig r "nega-gi" ruhkra mondjk, melyeket nnepeken, klnleges napokon vesznek fel a nk, a frfiak s a gyerekek. Nincs meghatrozva, hogy milyen sznekbl kell lljon, teht nagyon sokfle vltozat van. A frfiak sttebb, mg a nk vilgos pasztell sznekbl llakat hordanak. A nyriak vilgosabbak s knnyebbek, nevk: yukata. Az nneplyes kimonkat tbb rteg, hossz ujj alkotja, a mintzatokat pedig a visel rendje s az alkalom, amire felveszi hatrozza meg.
A hossz feudlis korszakban, amelyet a szamurjok kormnyoztak, egyes technikk, melyeket a harcosok kikpzsre hasznltak, harcmvszett nttk ki magukat. Pldul: Kenjutsu, Kyudo, Sojutsu, Jujutsu s Sumo. A gyors trsadalmi vltozs utn a Meiji korszakban, sok stlus tvltozott modern sportt: Gendai, Budo, Judo (bvebb infkat olvashattok majd a "Harcmvszetek" modulban). A baseball, a futball s ms nyugati jtkokat a Meiji korszakban hoztk be Japnba. Ezeket gyakran tanuljk iskolkban.
__________________________________
Ennyit a kultrrl. Ha valami hibsan van feltntetve, krlek jelezd. |